Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosyjska agresja bije w finanse

03 marca 2014 | Ekonomia i Rozwój | Agnieszka Kamińska
źródło: Rzeczpospolita
Polska waluta jest stabilna
źródło: Rzeczpospolita
Polska waluta jest stabilna

gospodarka | Pod presją znajdą się waluty i giełdy krajów wschodzących. Ucierpi złoty, ale jest szansa, że dość szybko odrobimy straty.

Rynki finansowe mogą dziś mocno zareagować na groźbę rosyjskiej inwazji na Ukrainę  – uważają analitycy. – Spodziewam się ostrej przeceny akcji na rosyjskiej giełdzie – mówi  Maciej Bukowski, ekspert Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Jak zareagują giełdy w regionie? Trudno przewidzieć, ale atmosfera niepewności nie sprzyja rynkom finansowym. Nerwowość nie ominie krajów rozwijających się, w tym Polski.

Straci rubel, a w ślad za nim złoty

W piątek płacono  35,9 rubla za dolara. Od początku roku osłabł on wobec amerykańskiej waluty już blisko 10 proc. i jest jedną z najmocniej tracących na wartości walut świata. Mocno traci też hrywna, a zaostrzenie konfliktu z Rosją może jeszcze bardziej załamać kurs ukraińskiej waluty.

– To jest geopolityczny Rubikon – mówi "Rz" Nicholas Spiro, szef londyńskiej firmy konsultingowej Spiro Sovereign Strategy. – Jeśli sytuacja się zaostrzy, reakcja rynków w poniedziałek może być gwałtowna. Przede wszystkim będą traciły rosyjskie aktywa, ale biorąc pod uwagę trudną sytuację wewnętrzną w Turcji, przecena może się rozlać również na inne europejskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament