Matki są na równych prawach
Rodząc dziecko podczas urlopu wychowawczego, pracownica nie traci już na zasiłku macierzyńskim. Ponadto nie musi pamiętać, aby wnioski składać z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Poród nie przerywa bowiem urlopu wychowawczego. Pracownica dostanie zasiłek macierzyński, choć nie ma prawa do urlopów z tytułu macierzyństwa. Nie obowiązują ją zatem reguły ubiegania się o to wolne, w tym konieczność złożenia pracodawcy wniosku o urlop dodatkowy czy rodzicielski na co najmniej 2 tygodnie przed ich startem.
Nowe zasady
Do 16 czerwca ub.r. pracownica, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego, najczęściej dostawała zasiłek macierzyński 2 tygodnie krócej. Czas, za jaki przysługiwało to świadczenie, był okrajany o tę właśnie część urlopu macierzyńskiego, jaką pracownica mogła wykorzystać przed porodem. Stanowił o tym art. 29 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Wyjątkiem była sytuacja, gdy pełny okres urlopu macierzyńskiego miałby się skończyć później niż udzielony wychowawczy. Wtedy kobieta mogła liczyć, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta