Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matki są na równych prawach

03 marca 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Kalinowska

Rodząc dziecko podczas urlopu wychowawczego, pracownica nie traci już na zasiłku macierzyńskim. Ponadto nie musi pamiętać, aby wnioski składać z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Poród nie przerywa bowiem urlopu wychowawczego. Pracownica dostanie zasiłek macierzyński, choć nie ma prawa do urlopów z tytułu macierzyństwa. Nie obowiązują ją zatem reguły ubiegania się o to wolne, w tym konieczność złożenia pracodawcy wniosku o urlop dodatkowy czy rodzicielski na co najmniej 2 tygodnie przed ich startem.

Nowe zasady

Do 16 czerwca ub.r. pracownica, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego, najczęściej dostawała zasiłek macierzyński 2 tygodnie krócej. Czas, za jaki przysługiwało to świadczenie, był okrajany o tę właśnie część urlopu macierzyńskiego, jaką pracownica mogła wykorzystać przed porodem. Stanowił o tym art. 29 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Wyjątkiem była sytuacja, gdy pełny okres urlopu macierzyńskiego miałby się skończyć później niż udzielony wychowawczy. Wtedy kobieta mogła liczyć, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament