Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest rażąco niska cena

03 marca 2014 | Prawo i praktyka | Michał Szczodry 
Łukasz Bernatowicz

To na wykonawcy spoczywa ciężar dowodu, 
że złożona przez niego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny i jest realistyczna.

W artykule 89 ustawy – Prawo zamówień publicznych, zawarty jest zamknięty katalog przesłanek uzasadniających odrzucenie przez zamawiającego oferty. Jedną  z nich jest rażąco niska cena.

Należy wskazać, że ratio legis przepisów dotyczących rażąco niskiej ceny jest ochrona zamawiającego przed nienależytym wykonaniem zamówienia, wspieranie zasady uczciwej konkurencji w postępowaniach o zamówienie publiczne i dbałość o to, aby środki publiczne były wydatkowane w sposób prawidłowy.

Siła orzecznictwa

Z powodu braku ustawowej definicji rażąco niskiej ceny doniosłe  znaczenie w rozstrzygnięciu, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z rażąco niską ceną, ma orzecznictwo.

Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z 12 sierpnia 2010 r. (KIO/UZP 1605/10)  za cenę rażąco niską uznaje się „cenę niewiarygodną, nierealistyczną w porównaniu z cenami rynkowymi podobnych zamówień, a zatem cenę odbiegającą od cen przyjętych, wskazującą na fakt wykonania zamówienia poniżej kosztów wytworzenia przedmiotu zamówienia".

Gdzie jest zysk

Ponadto, analizując pojęcie rażąco niskiej ceny, warto również sięgnąć do uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 23 kwietnia 2009 r. (XII Ga 88/09). Wskazano w nim, że dokonując oceny, czy w konkretnym przypadku mamy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament