Patentowanie DNA: konserwatywne Stany Zjednoczone, liberalna Europa
Wydane 13 czerwca 2013 r. orzeczenie Sądu Najwyższego USA w sprawie Association for Molecular Pathology et al. v Myriad Genetica Inc. et al. (nr 12-398) podzieliło podejście do problematyki patentowania DNA na linię amerykańską i europejską. Ta druga przyznaje szerszą możliwość patentowania sekwencji genetycznych.
W komentowanym na świecie wyroku sąd orzekł, iż naturalnie występujące segmenty ludzkiego DNA są produktami natury i nie mogą być przedmiotem patentu wyłącznie dlatego, że zostały wyizolowane. Spór w tej sprawie toczył się między spółką Myriad Genetics a Amerykańską Unią Wolności Obywatelskich (ACLU). Spółka w latach 90. zidentyfikowała i opatentowała geny BRCA1 i BRCA2, których mutacje zwiększają niebezpieczeństwo wystąpienia raka piersi i jajników. To zapewniło jej monopol na rynku USA na produkcję testów diagnostycznych umożliwiających ocenę ryzyka zachorowania. Zdaniem ACLU możliwość patentowania naturalnych sekwencji DNA i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta