Sprzęt niezwiązany z działalnością też podlega zwolnieniu
INTERPRETACJE | Przy sprzedaży maszyny wykorzystywanej wyłącznie do realizacji zadań własnych gmina może korzystać z preferencji w VAT. Fiskus błędnie interpretuje przepisy, nakazując w takich przypadkach stosowanie stawki 23 proc.
Elżbieta Rogala
Jak należy obciążyć podatkiem od towarów i usług sprzedaż sprzętu, który służył w gminie wyłącznie do cięcia poboczy dróg? Jest to zbycie używanego sprzętu, który w ogóle nie był związany z działalnością opodatkowaną VAT, lecz z zadaniami własnymi (publicznymi) gminy niepodlegającymi opodatkowaniu. Czy interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 lipca 2013 r. (IBPP4/ /443-193/13/EK) ma zastosowanie do tego przypadku? – pyta czytelniczka.
Z przywołanej w pytaniu interpretacji wynika, że nie można zastosować zwolnienia z VAT w stosunku do sprzedawanych rzeczy wykorzystywanych do działalności niepodlegającej VAT.
Stwierdzono w niej, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. (trzymając się ściśle literalnej wykładni tego przepisu) prawo do zastosowania zwolnienia będzie miał jedynie podatnik, który będzie dokonywał dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku (a nie wykorzystywanych do działalności niepodlegającej VAT). Ponadto – zdaniem organu – będzie to możliwe pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jeśli zatem w ocenie fiskusa samochody osobowe zakupione bez prawa do odliczenia VAT przez wojewódzki ośrodek ruchu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta