Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto skorzysta z ulgi na podnoszenie kwalifikacji

05 marca 2014 | Prawo i praktyka | Kacper Kanka

PIT | Pracownik nie musi płacić podatku od sfinansowanych przez firmę studiów i szkoleń. Warunkiem zwolnienia jest to, 
żeby świadczenie było ściśle związane z pracą wykonywaną obecnie bądź docelowo po rozszerzeniu umiejętności.

Kacper Kanka

Zmienność na rynku pracy oraz dynamiczne procesy gospodarcze wymagają od pracowników stałego dokształcania i podwyższania umiejętności zarówno merytorycznych, jak i praktycznych. Pracodawcy, dostrzegając tę potrzebę i płynące z tego korzyści, często wspomagają pracowników finansowo, aby ci mogli podnosić kwalifikacje zawodowe. Klasyczną formą pomocy pracodawcy jest podpisanie tzw. umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, która określa wzajemne prawa i obowiązki stron tej umowy. Umowa ta ma swoją podstawę w art. 1034 kodeksu pracy. Bywają jednak sytuacje, kiedy pracodawca sam wykupuje dane usługi (kursy, seminaria itp.) bądź zgadza się na sfinansowanie w części lub w całości kursu lub szkolenia nabytego wcześniej przez pracownika. Czy w każdej z tych sytuacji pracownik korzysta z ulgi na dokształcanie zawodowe?

Jakie kryteria

Ulga na podnoszenie kwalifikacji zawodowych (dokładniej zwolnienie przedmiotowe) została ustanowiona w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że zwolnieniu z PIT podlega wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Świadczenie korzysta zatem ze wskazanej ulgi, jeśli:

1) jest przyznawane przez pracodawcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9780

Wydanie: 9780

Spis treści
Zamów abonament