Kosztów też nie trzeba zmniejszać
Zatrzymanie ustalonej umową części wynagrodzenia na poczet dotrzymania przyszłych zobowiązań to kompensata wzajemnych i wymagalnych wierzytelności. Nie wywołuje zatem skutków w zakresie korekty kwot odliczonych wcześniej od przychodu.
W obszarze korygowania kosztów uzyskania przychodów ustalonych przepisami ustaw o podatkach dochodowych od roku 2013 obowiązuje reguła określona w art. 24d ustawy o PIT (art. 15b ustawy o CIT). Mianowicie, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) – kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia koszów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.
Terminy są ograniczone
Co więcej, regulacje te przewidują również ograniczenie czasowe w zakresie ustalania długości terminu zapłaty. Otóż jeżeli termin taki przekroczy 60 dni, to zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikająca m.in. z nieuregulowanej faktury dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Zasady te stosuje się również w przypadku częściowej zapłaty zobowiązania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta