Klauzulę o wypowiedzeniu można dopisać później
ZWOLNIENIA | Strony mogą uzupełnić postanowienia terminowej umowy o prawo do jej wcześniejszego rozwiązania już w trakcie trwania zatrudnienia. Dotyczy to tylko tej zawartej na dużej niż 6 miesięcy.
Ryszard Sadlik
Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje obu stronom pewność, że będzie ona trwała przez czas ustalony w kontrakcie. Możliwe jest jednak umieszczenie w angażu postanowienia dopuszczającego jego wypowiedzenie. Zgodnie bowiem z art. 33 k.p. przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy stronom wolno przewidzieć wcześniejsze jej rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Pracodawca i pracownik mają więc swobodę w ustanowieniu prawa do wcześniejszego zakończenia współpracy za 2-tygodniowym wymówieniem, jeżeli taki zapis włączą do angażu. Dotyczy to jednak tylko umów podpisanych na dłużej niż pół roku.
Nieskuteczny zapis
Gdyby natomiast strony wprowadziły klauzulę dopuszczającą wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony nie dłuższy niż sześć miesięcy, taki zapis należałoby uznać za nieważny z mocy art. 18 § 1 i 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta