Które dywidendy bez podatku u źródła
Wbrew oczekiwaniom fiskusa podmioty powstałe z połączenia kilku innych nie muszą opodatkować zysku wypłaconego przez ich spółki zależne w przeszłości. Często jednak konieczna będzie interwencja sądu.
Wspólnicy spółek kapitałowych na ogół muszą liczyć się z opodatkowaniem dochodu z dywidend, tzw. podatkiem u źródła. Chociaż podstawowa stawka podatku to 19 proc., to jednak istnieją praktyczne możliwości skorzystania z obniżonych stawek podatku u źródła lub zwolnienia dywidend od tego podatku. Korzystniejsze warunki mogą być zastosowane zarówno do polskich rezydentów podatkowych (tj. spółek, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce), jak i nierezydentów (spółek – co do zasady – opodatkowanych w innych jurysdykcjach).
W przypadku wypłaty dywidend na rzecz podatników, którzy nie są polskimi rezydentami podatkowymi (czyli nie podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów), korzystniejsze warunki opodatkowania mogą być przyznane np. w zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. W większości przypadków preferencje podatkowe polegają na zastosowaniu niższej od krajowej stawki podatku. Zazwyczaj będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta