Obowiązek korekty nie dotyczy kaucji gwarancyjnej
VAT | Podatnik, który nie zapłacił swojemu kontrahentowi, musi wprowadzić zmiany do rozliczeń z fiskusem za poprzednie okresy. Nie ma takiej konieczności, gdy zatrzymuje część należności jako zabezpieczenie ewentualnych przyszłych napraw.
Wprowadzone w 2013 r. do ustaw podatkowych zasady korygowania wartości podatku naliczonego w VAT oraz odpowiednio kosztów w zakresie opodatkowania dochodów (PIT i CIT) wywołują liczne wątpliwości w przypadku zaliczenia części wymagalnej należności na poczet ustalonej pomiędzy stronami kaucji gwarancyjnej. Jest to zjawisko powszechnie stosowane m.in. w branży budowlanej, gdzie inwestor bądź generalny wykonawca zatrzymuje ustaloną umową część należności wykonawcy (podwykonawcy) na poczet zabezpieczenia ewentualnych przyszłych kosztów usunięcia usterek lub innych koniecznych robót, które w okresie udzielanej gwarancji mogą wyniknąć z tytułu niewłaściwego wykonania robót budowlanych.
Skutki nieuregulowania faktury
Stosownie do art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Musi to zrobić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta