Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy i w jaki sposób wynajmujący może podnieść czynsz

05 marca 2014 | Prawo i praktyka | Krzysztof Gładych

W przypadku podwyższania opłat za media właściciel 
jest zobowiązany 
do przedstawienia lokatorowi ich zestawienia na piśmie wraz z przyczynami ich zwiększenia.

Kwestię możliwości podwyższania czynszu najmu reguluje ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (dalej: ustawa).

Zgodnie z treścią ustawy właściciel lokalu może podwyższyć czynsz (albo inne opłaty uiszczane za używania lokalu) w drodze wypowiedzenia jego dotychczasowej wysokości. Wypowiedzenie takie powinno być dokonane najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem trzymiesięcznego terminu (chyba że strony w umowie najmu ustalą dłuższy jego okres). Oznacza to, że wypowiedzenie stanie się skuteczne z upływem ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia wypowiedzenia.

Przykład

Pan Kowalski jako właściciel lokalu postanowił zmienić stawki czynszowe jego najmu. Umowa najmu przewidywała trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W tym celu 15 maja 2013 r. wręczył swojemu najemcy, w formie pisemnej, wypowiedzenie zmieniające dotychczasowe stawki czynszu najmu. Najemca będzie zobowiązany do płacenia nowych stawek dopiero od 1 września 2013 r.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9780

Wydanie: 9780

Spis treści
Zamów abonament