Przepisy o przetargach: coś się zmieniło na lepsze
Gwarantowane przez zmiany w prawie zamówień publicznych nieujawnienie wysokości wynagrodzenia wykonawcy nie powinno być nadużywane – pisze radca prawny.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa zamówień publicznych jest odpowiedzią na problemy związane z jej stosowaniem zgłaszane przez środowiska naukowo-badawcze i instytucje kultury. Istotną zmianą dla wszystkich zamawiających jest podniesienie progu kwotowego, od którego wprowadza się obowiązek stosowania procedur ustawowych z 14 tys. na 30 tys. euro.
Zbieżne z oczekiwaniami
Pozytywnie ocenić trzeba doprecyzowanie przesłanki wyłączenia stosowania ustawy w odniesieniu do zamówień, których przedmiotem są usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych. Nadal obowiązywać będzie zastrzeżenie, że usługi te nie mogą być w całości opłacane przez zamawiającego. Jednak warunek, którego ideą jest, aby zamawiający nie był wyłącznym beneficjentem zamówienia, określono, odwołując się do pojęcia „korzyści" w miejsce wcześniejszego wymogu, by rezultaty usług nie stanowiły wyłącznej własności zamawiającego. Powinno to rozwiać wątpliwości w kontekście rozporządzania rezultatami badań, których wyniki są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta