Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa terminowa czy angaż na zastępstwo

05 marca 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

RÓŻNICE | Pracownik, który zastępuje innego, ma takie prawa jak reszta zatrudnionych. Łatwiej go jednak zwolnić, a ciąża nie zapewni etatu do dnia porodu.

Ewa Drzewiecka

Umowy o pracę na czas określony oraz na czas zastępstwa cieszą się dużą popularnością. Rozwiązują się bowiem z mocy prawa po upływie okresu, na który zostały zawarte, a ich wypowiedzenie jest łatwiejsze niż w przypadku angaży bezterminowych.

Wariant 1. Związanie na czas określony

Umowy na czas określony można w zasadzie zawierać na dowolny okres. Jeżeli jednak jest on dosyć długi (np. 5, 7, 10 lub więcej lat), sąd może uznać, że strony łączy umowa na czas nieokreślony, a terminowy angaż zawarto jedynie w celu ominięcia procedury stosowanej przy zwolnieniu osoby zatrudnionej na czas nieokreślony (por. wyroki SN: z 7 października 2005 r., II PK 294/04, OSNP 2006/13–14/207; z 25 października 2007 r., II PK 49/07, OSNP 2008/21–22/317).

Kolejne ograniczenie w zawieraniu terminowych angaży wynika z art. 251 k.p. Przepis ten wskazuje, że zawarcie trzeciej, kolejnej takiej umowy jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu na czas nieokreślony, jeśli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

∑ strony poprzednio dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy,

∑ ewentualnie przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca (za miesiąc przyjmuje się 30 dni).

Wyjątkowo zasada ta nie dotyczy umów na czas określony zawartych:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9780

Wydanie: 9780

Spis treści
Zamów abonament