Obie strony muszą mieć wobec siebie wierzytelności
UMOWY | Kompensaty dwustronne występują głównie między przedsiębiorstwami stale świadczącymi sobie wzajemnie usługi lub realizującymi dostawy towarów. Jeżeli wartość świadczeń jest różna, to potrąceniu poddawana jest część rozliczeń.
Marek Barowicz
Jak już wspomniano we wstępie, potrącenie wierzytelności polega na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej, dzięki czemu następuje wygaśnięcie (umorzenie) zobowiązania z zaspokojeniem roszczeń wierzyciela. Możliwości potrącenia nie wyłącza odroczenie wykonania zobowiązania udzielone przez sąd lub bezpłatnie przez wierzyciela. Podstawą potrącenia ustawowego jest jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron transakcji, złożone drugiej stronie >patrz wzór 1. Oświadczenie to ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 499 k.c.). Do potrąceń stosuje się przepisy o zaliczeniu zapłaty (art. 503 k.c.). Tak więc, zgodnie z art. 503 k.c. w zw. z art. 451 § 3 k.c., w przypadku braku oświadczenia jednej ze stron spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest ich kilka, to na poczet najdawniej wymagalnego. Z mocy ustawy niektóre rodzaje wierzytelności nie mogą być umorzone przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta