Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona kapitału do lamusa

07 kwietnia 2014 | Ekonomia i Rozwój | Jan Morbiato
W ciągu ostatnich trzech lat inwestorzy wyraźnie odwrócili się od tej strategii.
źródło: Rzeczpospolita
W ciągu ostatnich trzech lat inwestorzy wyraźnie odwrócili się od tej strategii.

Na naszych oczach kończy się moda na fundusze stawiające sobie 
za cel zachowanie wartości oszczędności. TFI zmieniają tę strategię na inne.

Cały marzec i początek kwietnia to okres wiosennych porządków w ofercie TFI. Od początku ubiegłego miesiąca ponad 20 funduszy z ofert różnych TFI – licząc tylko te inwestujące na rynku kapitałowym – zostało uruchomionych, zlikwidowanych lub zmieniło strategię inwestycyjną.

Rośnie apetyt na ryzyko

Część zmian wiąże się z wejściem na polski rynek nowych graczy, takich jak francuski gigant Amundi, i uruchamianiem nowych funduszy przez TFI od lat działające na naszym rynku (Altus, Axa). Inne zmiany są kosmetyczne. – Pod koniec marca Pioneer Fundusze Zagraniczne zmienił nazwę na Pioneer Strategii Globalnej. Nowa nazwa po prostu lepiej odzwierciedla profil oraz politykę inwestycyjną tego subfunduszu, a także podkreśla jego globalny charakter – mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Nie brak jednak głębszych przeobrażeń odzwierciedlających ostatnie trendy w branży funduszy. – Akurat w naszym przypadku porządkowanie oferty ma szeroki wymiar. Rozpoczęliśmy proces likwidacji funduszu Skarbiec-Alternatywny i zamieniliśmy fundusz aktywnej alokacji w klasyczny fundusz akcji Skarbiec-Top Brands, a fundusz ochrony kapitału również w bardziej agresywny fundusz, który może do 100 proc. aktywów inwestować w akcje i efektywnie dobierać grupy aktywów lub rynki, na których inwestuje – wyjaśnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament