Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z każdą zmianą nowa informacja? Niekoniecznie

07 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

W ciągu siedmiu dni od przyjęcia na etat szef wskazuje pracownikowi podstawowe dane o warunkach jego zatrudnienia. Może nawet podać, że za dwa lata nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

  • Zatrudniliśmy pracownika od 8 września 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. Przysługiwało mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, a od 28 marca 2014 r. nabył prawo do uzupełniających sześciu dni. W otrzymanej informacji o zatrudnieniu na podstawie art. 29 § 3 k.p. wpisano mu: „wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego – 20 dni roboczych, tj. 160 godzin, a od 28 marca 2014 r. prawo do uzupełniających sześciu dni roboczych, tj. 48 godzin". Czy w związku z tym po 28 marca 2014 r. należy powtórzyć tę informację? – pyta czytelniczka.

Precyzyjna odpowiedź na to pytanie jest o tyle utrudniona, że z przepisów wynika ogólny obowiązek pracodawcy podawania określonych informacji przy zatrudnieniu. Co prawda urzędy dokonały ich interpretacji, ale są one rozbieżne.

Zgodnie z art. 29 § 3 k.p. zakres pisemnej informacji, jakiej szef udziela nowo zatrudnionemu w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy o pracę, zależy od tego, czy w firmie obowiązuje regulamin pracy. Jeśli jest, informacja dla etatowca dotyczy tylko:

  • obowiązującej go dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,
  • długości okresu jego wypowiedzenia umowy o pracę,
  • układu zbiorowego pracy, którym jest objęty.

Pracodawca, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament