Z każdą zmianą nowa informacja? Niekoniecznie
W ciągu siedmiu dni od przyjęcia na etat szef wskazuje pracownikowi podstawowe dane o warunkach jego zatrudnienia. Może nawet podać, że za dwa lata nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.
- Zatrudniliśmy pracownika od 8 września 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. Przysługiwało mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, a od 28 marca 2014 r. nabył prawo do uzupełniających sześciu dni. W otrzymanej informacji o zatrudnieniu na podstawie art. 29 § 3 k.p. wpisano mu: „wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego – 20 dni roboczych, tj. 160 godzin, a od 28 marca 2014 r. prawo do uzupełniających sześciu dni roboczych, tj. 48 godzin". Czy w związku z tym po 28 marca 2014 r. należy powtórzyć tę informację? – pyta czytelniczka.
Precyzyjna odpowiedź na to pytanie jest o tyle utrudniona, że z przepisów wynika ogólny obowiązek pracodawcy podawania określonych informacji przy zatrudnieniu. Co prawda urzędy dokonały ich interpretacji, ale są one rozbieżne.
Zgodnie z art. 29 § 3 k.p. zakres pisemnej informacji, jakiej szef udziela nowo zatrudnionemu w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy o pracę, zależy od tego, czy w firmie obowiązuje regulamin pracy. Jeśli jest, informacja dla etatowca dotyczy tylko:
- obowiązującej go dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
- wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,
- długości okresu jego wypowiedzenia umowy o pracę,
- układu zbiorowego pracy, którym jest objęty.
Pracodawca, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta