Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cesja też służy rozliczaniu wzajemnych rozrachunków

07 kwietnia 2014 | Ekspert księgowy
Przykład Potrącenie na zasadach cesji (potrącenie wielostronne otwarte)
źródło: Rzeczpospolita
Przykład Potrącenie na zasadach cesji (potrącenie wielostronne otwarte)
Wzór umowy cesji wierzytelności pieniężnej
źródło: Rzeczpospolita
Wzór umowy cesji wierzytelności pieniężnej

UPRAWNIENIA | Jeżeli firma nie może ściągnąć należności od dłużnika, ale zna podmioty, które posiadają wobec niego zobowiązania, to może sprzedać takim przedsiębiorstwom swoje wierzytelności w ramach przelewu.

Marek Barowicz

Cesja wierzytelności jest uregulowana w art. 509 k.c. (przykład umowy cesji >patrz wzór). Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Cesja jest czynnością prawną przysparzającą, powodującą powstanie korzyści majątkowej po stronie cesjonariusza (nabycie wierzytelności) oraz cedenta (kwota uzyskana z tytułu zbycia wierzytelności; por. J. Mojak [2001], „Obrót wierzytelnościami", Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa, s. 51–52). Nabywca (cesjonariusz) musi uzyskać korzyść z tytułu nabycia wierzytelności, dlatego kupuje ją po cenie niższej od kwoty nominalnej, służącej zaspokojeniu zobowiązania (z tzw. dyskontem) >patrz przykład.

Sprzedaż, zamiana lub darowizna

Zawarcie umowy cesji może nastąpić w celu wykonania zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartych umów zobowiązujących do przeniesienia wierzytelności, takich jak: umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament