Cesja też służy rozliczaniu wzajemnych rozrachunków
UPRAWNIENIA | Jeżeli firma nie może ściągnąć należności od dłużnika, ale zna podmioty, które posiadają wobec niego zobowiązania, to może sprzedać takim przedsiębiorstwom swoje wierzytelności w ramach przelewu.
Marek Barowicz
Cesja wierzytelności jest uregulowana w art. 509 k.c. (przykład umowy cesji >patrz wzór). Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Cesja jest czynnością prawną przysparzającą, powodującą powstanie korzyści majątkowej po stronie cesjonariusza (nabycie wierzytelności) oraz cedenta (kwota uzyskana z tytułu zbycia wierzytelności; por. J. Mojak [2001], „Obrót wierzytelnościami", Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa, s. 51–52). Nabywca (cesjonariusz) musi uzyskać korzyść z tytułu nabycia wierzytelności, dlatego kupuje ją po cenie niższej od kwoty nominalnej, służącej zaspokojeniu zobowiązania (z tzw. dyskontem) >patrz przykład.
Sprzedaż, zamiana lub darowizna
Zawarcie umowy cesji może nastąpić w celu wykonania zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartych umów zobowiązujących do przeniesienia wierzytelności, takich jak: umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta