Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra pamięć rynku telekomunikacyjnego

07 kwietnia 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Jak można mówić o oligopolu tandemów T-Mobile/Orange i Polkomtel/Play, jeśli te firmy od lat rywalizują ze sobą, niejednokrotnie „do krwi ostatniej”?

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Dyskusja na temat aukcji na częstotliwości 800 i 2600 MHz pod szybki internet LTE zaczyna nabierać tempa. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) właśnie ogłosiła kolejną rundę konsultacji dokumentacji przetargowej, zmodyfikowanej po uwzględnieniu części uwag zgłaszanych w czasie dwóch poprzednich tur. Zainteresowani mają czas do 5 maja na zajęcie stanowiska wobec modyfikacji, związanych m.in. ze współdzieleniem częstotliwości czy tzw. spectrum cap.

Założenia aukcji

Na temat aukcji częstotliwości pod tzw. LTE napisano do tej pory wiele. Głośnym echem w mediach odbiły się polemiki władz operatorów, które osoba obserwująca to z boku może podsumować jako narzekanie na dyskryminację (Polkomtel i Play) bądź tłumaczenie się z tego, że nie jest się wielbłądem (Orange i T-Mobile). Niekiedy dyskusja przybiera formy, które mogą budzić zdumienie.

W „Rz" z 13 marca była prezes UKE Anna Streżyńska pisze o aukcji na częstotliwości LTE i jej konsekwencji, którą ma być powrót do sytuacji z 1998 r., czyli – jej zdaniem – oligopolu. Autorka uważa, że przyjęte wówczas (a więc przed najnowszymi modyfikacjami) przez regulatora założenia do aukcji częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz są błędne i doprowadzą do zaniku konkurencji. Ponadto stwierdza, że T-Mobile i Orange z pełną świadomością naruszają decyzję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament