Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta przy dotacji nie może być wsteczna

07 kwietnia 2014 | Ekspert księgowy

Do czasu otrzymania refundacji wydatku podatnik ma prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodu pełnych odpisów amortyzacyjnych.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że kupiła środki trwałe. W bieżącym roku zostaną one oddane do użytku i przyjęte do ewidencji środków trwałych. Rozpocznie się zatem ich amortyzacja i odpisy zostaną zaliczone do kosztów. Podatniczka wskazała też, że podpisała umowę na dotację częściowo refundującą te środki trwałe. Zapytała, kiedy powinna wyłączyć z podstawy opodatkowania koszty sfinansowane dotacją, gdy dotacja wpłynie w innym roku, niż zostaną rozliczone koszty. Sama uważała, że powinna je wyłączyć w miesiącu (roku) otrzymania dotacji do tych kosztów, nawet jeśli wydatki zostały poniesione i uznane za koszty podatkowe w innym roku podatkowym. Dotyczy to również odpisów amortyzacyjnych, które powinny być wyłączone z kosztów w części odpowiadającej proporcji, w jakiej pozostaje kwota dotacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament