Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realny VAT od pośrednictwa w obrocie wirtualnym pieniądzem

07 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Monika Bilska Michał Wykurz

PREFERENCJE. Ponieważ bitcoin nie jest uznawany za prawny środek płatniczy, nie mogą mieć do niego zastosowania przepisy dotyczące transakcji, których przedmiotem są waluty, banknoty, monety czy świadczenia w zakresie depozytów.

Bitcoin to elektroniczny ekwiwalent pieniądza, który posiada realną wartość i służy do zakupu towarów lub usług – zarówno tych wirtualnych, jak i prawdziwych. Elektroniczną walutę można nabyć za pośrednictwem internetowych platform przypominających kantory i giełdy lub tworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu własny komputer.

Pomimo znacznych wahań kursu bitcoina oraz niedawnego bankructwa giełdy Mt. Gox [giełda bitcoin – red.], zainteresowanie wirtualną walutą nie maleje. Polacy znajdują się w światowej czołówce pod względem liczby transakcji rozliczanych w bitcoinach.

Coraz więcej osób planuje rozpoczęcie działalności polegającej na prowadzeniu serwisów internetowych umożliwiających zakup i sprzedaż bitcoina w zamian za prowizję. Prowizja pobierana jest za kojarzenie ofert kupna i sprzedaży oraz udostępnianie użytkownikom środków technicznych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament