Realny VAT od pośrednictwa w obrocie wirtualnym pieniądzem
PREFERENCJE. Ponieważ bitcoin nie jest uznawany za prawny środek płatniczy, nie mogą mieć do niego zastosowania przepisy dotyczące transakcji, których przedmiotem są waluty, banknoty, monety czy świadczenia w zakresie depozytów.
Bitcoin to elektroniczny ekwiwalent pieniądza, który posiada realną wartość i służy do zakupu towarów lub usług – zarówno tych wirtualnych, jak i prawdziwych. Elektroniczną walutę można nabyć za pośrednictwem internetowych platform przypominających kantory i giełdy lub tworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu własny komputer.
Pomimo znacznych wahań kursu bitcoina oraz niedawnego bankructwa giełdy Mt. Gox [giełda bitcoin – red.], zainteresowanie wirtualną walutą nie maleje. Polacy znajdują się w światowej czołówce pod względem liczby transakcji rozliczanych w bitcoinach.
Coraz więcej osób planuje rozpoczęcie działalności polegającej na prowadzeniu serwisów internetowych umożliwiających zakup i sprzedaż bitcoina w zamian za prowizję. Prowizja pobierana jest za kojarzenie ofert kupna i sprzedaży oraz udostępnianie użytkownikom środków technicznych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta