Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Armia Rosji nie spełnia wymogów

07 kwietnia 2014 | Świat
Francuskie wojska  w Republice Środkowo-afrykańskiej. W ostatnich latach Paryż interweniował także m.in.  w Libii i Mali
źródło: AFP
Francuskie wojska w Republice Środkowo-afrykańskiej. W ostatnich latach Paryż interweniował także m.in. w Libii i Mali

Didier Philippe | Francja może błyskawicznie zabezpieczyć Polskę przed rosyjskimi iskanderami – mówi wiceprezes MBDA, głównego koncernu rakietowego Europy.

Mimo okupacji Krymu Francja nie zaprzestaje współpracy technologicznej z Rosją. Paryż nie odwołał dostaw dwóch okrętów desantowych typu Mistral, które teoretycznie mogą zostać użyte przez Kreml w ataku na kraje Europy Środkowej. Z kolei agencja kosmiczna Arianespace podpisała właśnie umowę na dostawę przez Roskosmos siedmiu wyrzutni rakietowych Sojuz-ST. Mają służyć na kosmodromie w Kourou w Gujanie Francuskiej. Ale Francuzi nie są pod tym względem osamotnieni: także Amerykanie muszą polegać na rosyjskich wyrzutniach, aby utrzymać międzynarodową stację kosmiczną bo zakończyli program własnych wahadłowców.

Rz: Francuskie konsorcjum MBDA/Thales walczy o wielomiliardowy kontrakt na budowę polskiego systemu obrony rakietowej. Ale jednocześnie Francja dostarcza okręty desantowe Mistral Rosji, krajowi, który stwarza coraz większe zagrożenie dla Polski. Część polskich polityków uważa, że z tego powodu nie powinniśmy kupować broni od Francuzów.

Didier Philippe: Na tych okrętach broni produkowanej przez nasze konsorcjum nie ma. Nie do mnie należy komentowanie działań francuskiego rządu. Jednakże kontrakt na dostawę mistrali został podpisany parę lat temu, gdy wydawało się, że Rosja i Europa będą działały wspólnie w obliczu tych samych zagrożeń. Teraz sytuacja zdecydowanie zmieniła się na gorsze. Dlatego  francuski rząd zapowiedział, że okręty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament