Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób skorzystać z faktoringu

07 kwietnia 2014 | Ekspert księgowy
Przebieg faktoringu mieszanego
źródło: Rzeczpospolita
Przebieg faktoringu mieszanego
Wzór 1 Wniosek faktoringowy
źródło: Rzeczpospolita
Wzór 1 Wniosek faktoringowy
Wzór 2 Umowa faktoringowa
źródło: Rzeczpospolita
Wzór 2 Umowa faktoringowa
Tabela Umowa potrącenia na tle innych umów finansowych
źródło: Rzeczpospolita
Tabela Umowa potrącenia na tle innych umów finansowych

FINANSOWANIE | Zawarcie umowy faktoringowej w sensie prawnym skutkuje zmianą wierzyciela. Miejsce sprzedawcy zajmuje bank lub wyspecjalizowana spółka, nabywające prawa do przelewanych wierzytelności, łącznie z roszczeniem o zaległe odsetki.

Marek Barowicz

Jeżeli wierzyciel nie może znaleźć we własnym zakresie przedsiębiorstw zainteresowanych nabyciem posiadanych przezeń wierzytelności wobec dłużnika lub nie chce się tym zajmować, to może on powierzyć czynność poszukiwania dłużnika firmie windykacyjnej, a samą wierzytelność zbyć w drodze faktoringu lub forfaitingu.

Faktoring polega na nabywaniu przez faktora (jest nim najczęściej bank lub spółka faktoringowa) pieniężnych, krótkoterminowych wierzytelności handlowych (należności z tytułu dostaw i usług >patrz wzór wniosku) przed terminem ich wymagalności za określonym wynagrodzeniem, z lub bez przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika (z lub bez regresu w stosunku do faktoranta – dostawcy towarów i usług; por. M. Tokarski [2005], Faktoring w małych i średnich przedsiębiorstwach: forma krótkoterminowego finansowania działalności, Oficyna Ekonomiczna, Kraków, s. 46). W tym drugim przypadku, faktorant ma obowiązek odkupu sprzedanej uprzednio wierzytelności, gdyby dłużnik nie spłacił długu.

Stałe powiązania

W pojęciu usługi faktoringowej mieści się w zasadzie każda usługa obrotu wierzytelnościami. Usługami faktoringu są jednak tylko te usługi obrotu wierzytelnościami, które wyróżniają się stałymi (ciągłymi) powiązaniami prawnymi między stronami. Rozróżnienie usług faktoringu, obrotu wierzytelnościami i inkasa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament