Prawo do świadczenia zależy od reguł wypłaty, a nie nazwy
Prawidłowe zakwalifikowanie składnika płacowego jako premii lub nagrody pozwala m.in. ustalić, czy pracownik może dochodzić jego wypłaty.
Premia to jeden ze składników wynagrodzenia, jakie etatowiec otrzymuje za swoją pracę. Występuje obok wynagrodzenia zasadniczego i je uzupełnia.
Gdzie odmienność
Tym, co odróżnia ten dodatek od pozostałych składników wynagrodzenia, jest jego niestały charakter, zmienna wysokość oraz obowiązek spełnienia go przez pracodawcę, gdy pracownik osiągnie z góry określone warunki. Z kolei nagroda jest elementem wynagrodzenia o charakterze uznaniowym, a nie roszczeniowym jak premia i zależy w całości od decyzji pracodawcy. Po stronie pracownika prawo do żądania wypłaty nagrody powstaje dopiero z chwilą przyznania mu jej przez firmę.
Jeżeli zatem w umowie o pracę lub regulaminie premiowania (wynagradzania) są jasno określone kryteria przyznania premii, pracownik ma do niej prawo, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta