Koszty „opłaty śmieciowej” są elementem kalkulacyjnym czynszu
ROZLICZENIA. Kwoty uiszczone za gospodarowanie odpadami komunalnymi są należnościami bezpośrednio związanymi z odpłatnym świadczeniem usługi najmu i podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach właściwych dla wiążącego strony stosunku cywilnoprawnego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 3 lutego 2014 r. (I SA/Wr 14/14).
Spółka planuje zakupić nieruchomość, którą następnie ma zamiar wynajmować podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i wytwarzającym odpady. Wysokość comiesięcznej opłaty śmieciowej zależy od uchwały rady gminy. Najemcy będą deklarować spółce wszelkie dane niezbędne do ustalenia opłaty oraz częstotliwość wywozu odpadów. Wysokość „opłaty śmieciowej", która zostanie nałożona na spółkę, będzie uzależniona od charakteru i rozmiaru działalności prowadzonej przez najemców. W związku z tym spółka prosi o potwierdzenie, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. opłata śmieciowa) niestanowiąca elementu kalkulacji ceny z tytułu usługi najmu, która powstanie w sposób bezpośrednio zależny od usługobiorcy (najemcy), nie będzie elementem podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.
Zdaniem spółki „opłata śmieciowa" nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta