Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może zorganizować przetarg

07 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

FIRMA | Podstawowym celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiąganie zysku. Często najkorzystniejsze warunki umowy można uzyskać dopiero po przeprowadzeniu przetargu.

Przetargi są kojarzone głównie z instytucjami publicznymi, które najczęściej są obowiązane do przeprowadzania ich zgodnie z procedurą określoną w ustawie – Prawo zamówień publicznych. Postępowanie określone w tej ustawie charakteryzuje się znacznym formalizmem, o czym dokładnie wiedzą przedsiębiorcy, składający oferty. Tymczasem każdy przedsiębiorca ma prawo organizować własne przetargi, w ramach których może nabywać i sprzedawać towary oraz usługi.

Czas, miejsce, przedmiot i warunki

Zgodnie z art. 701 § 1 kodeksu cywilnego umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu. W ogłoszeniu o aukcji albo przetargu należy określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo przetargu lub wskazać sposób udostępnienia tych warunków. Warunki przetargu określone w zaproszeniu nie mają charakteru oferty, lecz stanowią zaproszenie do składania ofert i określają tok postępowania. Ich postanowienia jedynie w ogólny sposób wyznaczają oczekiwany kształt zamierzonego kontraktu. Natomiast oferty przetargowe składane przez oferentów muszą już zawierać treść precyzującą tzw. minimalny zakres proponowanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament