Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stadion musi płacić miliony za nowoczesność

07 kwietnia 2014 | Prawo

Działacze sportowi domagają się złagodzenia podatku 
od obiektów sportowych. Dziś jego wysokość nie uwzględnia specyfiki biznesu.

paweł rochowicz

Żadna skocznia narciarska nie zarobi w ciągu roku miliona złotych. Tyle bowiem może wynieść 2-proc. podatek od wartych po około 50 mln zł zmodernizowanych obiektów w Szczyrku czy Wiśle. Kluby piłkarskie wcale nie mają łatwiej, choć na ich stadionach odbywa się więcej imprez. Od wybudowanego kosztem 130 mln zł stadionu Zagłębia Lubin należałoby płacić 2,6 mln zł podatku rocznie, co stanowi około 10 proc. przychodów tego klubu.

Nie same zyski

Wszystko przez to, że stadiony, skocznie, baseny, a nawet tory wioślarskie są budowlami. Jeśli budowle są używane w biznesie – należy się od nich podatek.

– Nie da się zaprzeczyć, że organizacja imprez sportowych to biznes. Jednak podstawowym celem tych obiektów nie jest generowanie zysków, ale rozwój sportu, a więc funkcja społeczna – zauważył Remigiusz Ludwig, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury w Ministerstwie Sportu. Słowa te padły podczas spotkania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament