Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocieplasz dom? Nie przeinwestuj!

07 kwietnia 2014 | Nieruchomości Warszawa | gb
źródło: Archiwum

W domu jednorodzinnym o powierzchni 123 mkw. udało się obniżyć rachunki za ogrzewanie o 1678 zł rocznie. 
Kiedy inwestycja w ocieplenie ścian się opłaci?

Rz: Choć zima była w tym roku wyjątkowo łagodna, wiele domów jednorodzinnych było niedogrzanych. Efekt: wilgoć, grzyb i... plany remontowe właścicieli. Od czego powinni zacząć prace? Raczej nie od kupowania materiałów w promocji?

Piotr Pawlak: Nigdy nie zaczynajmy remontu od kupienia materiałów. Najpierw trzeba wiedzieć, jakie prace powinniśmy wykonać.

W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest dość prosta. Wiadomo, że starsze domy tracą najwięcej ciepła przez przegrody. Przegrody w starszych budynkach odbiegają znacząco od dzisiejszych energooszczędnych standardów. Nie spełniają nawet aktualnie obowiązujących przepisów. Możemy być pewni, że inwestycja w docieplenie ścian i dachu starego domu jest inwestycją opłacalną.

Kto pomoże ocenić, jakie prace trzeba wykonać? Od czego zacząć termomodernizację?

Na pewno można zwrócić się do audytora energetycznego, który potrafi ocenić budynek i oszacować możliwe do uzyskania oszczędności. Warto jednak mieć świadomość, że domy jednorodzinne są dość podobne od strony energetycznej i zakres możliwych działań służących ograniczeniu zużycia energii jest powtarzalny.

Kolejność działań powinna wynikać z logiki i potrzeb mieszkańców. Zwykle jednak podstawowymi działaniami termomodernizacyjnymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament