Kwoty wyższe, terminy dłuższe
RYZYKO | Popularność forfaitingu powoli, ale rośnie. Jego przedmiotem są wierzytelności średnio- lub długoterminowe. Może być zastosowany w przypadku należności zabezpieczonych wekslem, akredytywą lub gwarancją bankową.
Marek Barowicz
Forfaiting wierzytelności polega na nabywaniu przez forfaitera (instytucję forfaitingową) średnio- lub długoterminowych pieniężnych wierzytelności handlowych (leasingowych, wekslowych) przed terminem ich płatności za określonym wynagrodzeniem, z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika (bez regresu w stosunku do forfetysty). Na schematach zaprezentowano przebieg operacji związanych z forfaitingiem, którego przedmiotem jest weksel własny dłużnika oraz akredytywa dokumentowa.
Zgodnie ze schematem 1 dłużnik przekazuje forfetyście uprzednio poręczony weksel własny w charakterze zapłaty za otrzymany towar lub usługę z odroczoną płatnością. Forfetysta odstępuje weksel forfaiterowi w zamian za środki finansowe pomniejszone o dyskonto. Forfaiter prezentuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta