Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany są wprowadzane średnio co osiem lat

07 kwietnia 2014 | Ekonomia i Rozwój
Fot. Andrzej Barabasz
źródło: Rzeczpospolita
Fot. Andrzej Barabasz

Juliusz Dobrołęcki | Śledzimy najnowsze tendencje – mówi zastępca naczelnika Wydziału Ekspertyz w Departamencie Emisyjno-Skarbcowym NBP.

Rz: Już dzisiaj do obiegu trafią pierwsze banknoty z nowymi zabezpieczeniami. Nie jesteśmy jedyni. Kto jeszcze unowocześnia pieniądze?

Juliusz Dobrołęcki: Narodowy Bank Polski wpisuje się w światowy trend zmian w zakresie zabezpieczeń banknotów. Średnio co osiem lat banki centralne wprowadzają do obiegu nowe serie znaków pieniężnych lub modernizują dotychczasowe. W ubiegłym roku unowocześnione banknoty wprowadziły dwa największe banki centralne – Europejski Bank Centralny i amerykański System Rezerwy Federalnej. W przypadku europejskiej waluty zmianie uległy nie tylko zabezpieczenia, odświeżono też szatę graficzną i uzupełniono banknoty o nowe elementy. W zabezpieczeniach nowego banknotu studolarowego zastosowano nowatorską technologię 3D. Banknoty z nowymi zabezpieczeniami pojawiły się też niedawno m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Norwegii i Czechach.

Czy wprowadzając nowe zabezpieczenia, NBP wzorował się na innych bankach centralnych?

Na bieżąco monitorujemy, co się dzieje w innych krajach w zakresie zabezpieczeń banknotów, śledzimy najnowsze tendencje, wzory, zastosowanie technologii produkcji. Jednak nie da się w prosty sposób przenieść wszystkich zabezpieczeń, jakie mają np. banknoty euro, do polskich pieniędzy. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak dostępna technologia produkcji, koszt produkcji, kwestie związane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9808

Wydanie: 9808

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament