Zmiana formy działalności bez daniny
OPTYMALIZACJA | Gdy wspólnicy spółki osobowej planują przekształcić ją w kapitałową, warto, aby rozważyli uprzednie podjęcie uchwały o wypłaceniu sobie zatrzymanych zysków. Powinno to obniżyć ich ewentualne zobowiązania podatkowe.
- Wspólnicy spółki osobowej rozważają przekształcenie jej w spółkę kapitałową lub spółkę osobową. Krok ten jest zarówno przejawem chęci realizacji długofalowej polityki zarządczej i inwestycyjnej, jak również – ze względu na skalę działalności spółki – jest spowodowany dążeniem do zabezpieczenia majątku prywatnego inwestorów. Spółka posiada wygenerowane zyski z lat poprzednich, co do których nie została jeszcze podjęta decyzja o ich przeznaczeniu. Czy zatem wspólnicy powinni jeszcze przed przekształceniem rozporządzić tą częścią majątku? Jakie konsekwencje podatkowe może mieć ta decyzja? – pyta czytelniczka.
Z perspektywy podatków dochodowych oraz VAT posiadanie zysków niepodzielonych na moment przekształcenia spółki osobowej (innej niż spółka komandytowo-akcyjna) w spółkę kapitałową nie powinno się wiązać z dodatkowymi obciążeniami podatkowymi – w przeciwieństwie do przekształcenia „w drugą stronę", tj. spółki kapitałowej (oraz spółki komandytowo-akcyjnej) w spółkę osobową. W takiej sytuacji posiadane zyski niepodzielone będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.
Natomiast w przypadku podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta