Jak odejść z zarządu
Jednym ze sposobów wygaśnięcia mandatu w spółce kapitałowej, tj. utraty statusu członka zarządu, jest złożenie oświadczenia o rezygnacji z pełnionej funkcji.
Skuteczność takiej rezygnacji ma poważne konsekwencje. Nieskutecznie złożona prowadzi do tego, że osoba, która ją składa, zachowuje dalej status członka zarządu. To z kolei powoduje, że ciąży na niej odpowiedzialność określona przepisami kodeksu spółek handlowych lub ordynacji podatkowej. Spory, zarówno doktrynalne, jak i praktyczne, budzi określenie adresata oświadczenia takiej rezygnacji oraz moment, w którym dochodzi do wygaśnięcia stosunku członkostwa w zarządzie, gdyż kwestie te nie są uregulowane wprost w kodeksie spółek handlowych.
Co zatem powinien zrobić członek zarządu, aby skutecznie złożyć rezygnację?
Jaki adresat
Jest sporne w doktrynie i orzecznictwie, komu powinno być złożone oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu. Oto niektóre poglądy orzecznictwa i doktryny na ten temat.
Adresatem oświadczenia o rezygnacji:
- Powinien być, zgodnie z art. 204–205 § 2 k.s.h. oraz art. 372–373 § 2 k.s.h. (bierna reprezentacja spółek kapitałowych), zarząd spółki lub jej prokurent, o ile przepis szczególny lub umowa spółki nie stanowią inaczej.
Uprawnienie do przyjęcia oświadczenia o rezygnacji przysługuje również pełnomocnikowi spółki, jeżeli jednak jego umocowanie wyraźnie to przewiduje (art. 2 k.s.h. w zw. z art. 95–96 kodeksu cywilnego). Stanowisko, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta