Luz decyzyjny administracji a zbrodnia sądowa
Wielkim Tygodniu i w święta Wielkiejnocy zawsze padają pytania o proces Mistrza z Nazaretu - pisze ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.
Teraz zostałem poproszony o wykład w Uniwersytecie Warszawskim. Studenci sformułowali problem i zaproponowali temat: „Ukrzyżuj Go! 2000 lat po procesie Jezusa". Zdawać by się mogło, że wszystko już powiedziano. Po polsku ukazało się dobre studium prawno-historyczne w postaci obszernej książki. Kolega – profesor prawa rzymskiego z Trydentu – gdy pisał przed dziesięciu laty artykuł o procesie Chrystusa, doliczył się przeszło 500 prac naukowych. Jedne mówią o największej zbrodni w majestacie prawa, inne o postępowaniu przeprowadzonym bez naruszenia praw obwinionego.
W oskarżeniu Jezusa przed Piłatem symbolicznie zderzają się wielkie tradycje prawne – dorobek dwóch rozbudowanych i starożytnych, szacownych, subtelnych i żywych sposobów myślenia oraz formowania prawniczego. Zdajemy się nie doceniać osiągnięć jurystów judaizmu biblijnego. Bez wątpienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta