Pogotowie ubezpieczeniowe
Przyczynienie się poszkodowanego do powstania strat
- Podczas wykonywania prac rozbiórkowych doszło do wypadku przy pracy, w wyniku którego uszkodzenia ciała doznał jeden z zatrudnianych przez moją firmę pracowników budowlanych. Jeśli się okaże, że przedsiębiorstwo ponosi odpowiedzialność za wypadek, to czy ze względu na okoliczność, że pracownik był w momencie zdarzenia w stanie nietrzeźwym, zakład ubezpieczeń może stwierdzić jego przyczynienie się do powstania szkody i zmniejszyć wysokość należnego mu odszkodowania? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 362 k.c., jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Podkreślenia wymaga, iż przyczynieniem się jest każde zachowanie poszkodowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta