Mniej formalności przy rejestracji auta kupionego w Unii
OBOWIĄZKI | Z początkiem 2015 r. zniknęły z obiegu druki VAT-24 i VAT-25. Firma, która nabyła w ramach WNT samochód, nie musi składać w wydziale komunikacji zaświadczenia potwierdzającego rozliczenie podatku z tego tytułu.
Marcin Szymankiewicz
- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Moi klienci sprowadzają z innych państw UE samochody, które następnie rejestrują w wydziale komunikacji. Słyszałam, że od 2015 r. nie ma obowiązku przedkładania VAT-25 przy rejestracji pojazdu. Czy zniesiony został także obowiązek zapłaty VAT od WNT tych pojazdów w terminie 14 dni? – pyta czytelniczka.
Nabywając wewnątrzwspólnotowo samochód, który ma zostać w Polsce zarejestrowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, należy pamiętać, że termin na zapłatę VAT wynosi w tym przypadku 14 dni. Niezależnie od tego, czy WNT tego pojazdu wykazujemy w deklaracji VAT-7 (VAT-7K albo VAT-7D) czy VAT-8. Wynika to z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Dotyczy to kupujących nowe środki transportu podatników VAT, jak i podmiotów niebędących podatnikami wymienionymi w art. 15 ustawy o VAT. I nie zmieniło się od 1 stycznia 2015 r.
Przykład
Pan Konrad (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) sprowadził z Niemiec na własne potrzeby samochód osobowy (nowy środek transportu). Zakup samochodu został udokumentowany fakturą wystawioną przez niemieckiego sprzedawcę 1 grudnia 2014 r. Tego samego dnia pojazd został wydany przez sprzedawcę – obowiązek podatkowy z tytułu WNT tego pojazdu powstał zatem 1 grudnia 2014 r. (art. 20 ust. 9 ustawy o VAT). Sprowadzony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta