Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biuro rachunkowe ma obowiązki wobec GIIF

01 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Marzena Medoń

ZASADY | Aby można było mówić o efektywnym systemie przeciwdziałania praniu pieniędzy, pracownicy księgowości muszą doskonalić wiedzę w zakresie katalogów podejrzanych transakcji.

Minęło już 15 lat od wejścia w życie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Od 2009 roku obowiązuje natomiast zmiana tych przepisów, która znacznie rozszerzyła katalog podmiotów zobowiązanych do monitorowania podejrzanych transakcji w związku z prowadzoną przez nie działalnością. Wydaje się jednak, że nie każda instytucja obowiązana – a takimi instytucjami są między innymi biura rachunkowe – jest świadoma, jak dużą odpowiedzialność i jakie obowiązki nakłada na nią ustawa.

Definicje ustawowe

Pojęcie instytucji obowiązanej pochodzi wprost z ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 455). Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – biura rachunkowe czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10105

Wydanie: 10105

Spis treści
Zamów abonament