Dane liczbowe są ważne. Formalności również
RAPORTY | Aby sprawozdanie finansowe było użyteczne dla odbiorców, zawarte w nim informacje powinny rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację firmy. Ale istotne jest także, aby spełniało ono wymogi dotyczące formy i zawartości.
Jednostki zobowiązane do stosowania ustawy o rachunkowości (dalej: uor), których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny sporządzić sprawozdanie finansowe nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego – 31 grudnia 2014 r. – czyli do 31 marca 2015 r. Sprawozdanie finansowe takich firm powinno być już więc gotowe. Wykazanie w nim właściwych danych to jedno. Ale są też wymogi formalne, które sprawozdanie finansowe powinno spełniać. Czy o wszystkie firma zadbała?
Części składowe
Sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu,
- rachunku zysków i strat,
- informacji dodatkowej, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia (art. 45 ust. 2 uor).
Jeżeli sprawozdanie finansowe jednostki za 2014 r. podlega badaniu, to sporządza ona, poza wymienionymi wyżej elementami, także zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Obowiązek ten obejmuje w szczególności kontynuujące działalność spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji) oraz pozostałe jednostki, które w roku obrotowym 2013 spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta