Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus pomaga w rozliczeniach z pracownikiem

01 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Radosław Hyla
źródło: Rzeczpospolita

PIT | 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy określające wartości świadczenia uzyskiwanego przez etatowca z tytułu użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych.

Radosław Hyla

- Pracownicy w firmie mają możliwość nieodpłatnego korzystania z samochodu firmowego do celów prywatnych. Czy świadczenie to należy uznać za przychód ze stosunku pracy i zakwalifikować jako nieodpłatne świadczenie? Jak wyliczyć jego wartość? Czy należy odprowadzić od niego składki ZUS? Jak ująć w księgach rachunkowych te operacje? – pyta czytelniczka.

Odpowiedź na pierwszą część pytania znajdziemy w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim przychodem ze stosunku służbowego są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wykorzystywanie przez pracowników nieodpłatnie samochodu służbowego do celów prywatnych, jako tzw. nieodpłatne świadczenie, należy zatem uznać za przychód ze stosunku pracy.

Do końca 2014 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10105

Wydanie: 10105

Spis treści
Zamów abonament