Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostało jeszcze kilka pozycji w terminarzu

23 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Tomasz Martyniuk

Sporządzenie sprawozdania finansowego nie kończy procesu zamykania roku. Gotowy raport wymaga jeszcze dopełnienia formalności związanych z podpisaniem, zatwierdzeniem i przekazaniem do właściwych instytucji.

Jednostki powinny zamknąć księgi na dzień kończący rok obrotowy (art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Dla tych podmiotów, które przyjęły rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, będzie to 31 grudnia 2015 r. Przez zamknięcie ksiąg rachunkowych należy rozumieć nieodwracalne wyłączenie możliwości wprowadzania zapisów w księgach rachunkowych. Dzień kończący rok obrotowy nazywany jest dniem bilansowym, gdyż na ten dzień należy sporządzić roczne sprawozdanie finansowe jednostki. Za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest kierownik jednostki, którym zgodnie z uor jest członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy, to członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. Na sporządzenie sprawozdania finansowego jednostki mają trzy miesiące od dnia bilansowego. W przypadku podmiotów, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, będzie to 31 marca 2016 r. Do tego dnia należy również sporządzić zestawienie obrotów i sald kont ksiąg pomocniczych.

Faktyczne zamknięcie ksiąg rachunkowych poprzedza wiele czynności, do których zalicza się między innymi:

1) przeprowadzenie inwentaryzacji posiadanych składników aktywów oraz porównanie ich z danymi figurującymi w księgach;

Uwaga! Wszelkie stwierdzone różnice...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament