Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polisa przedsiębiorcy nie jest kosztem

23 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Mateusz Wąsik
Mateusz 
Wąsik
źródło: materiały prasowe
Mateusz 
Wąsik

Dobrowolne ubezpieczenie wykupione przez osobę prowadzącą działalność w celu zabezpieczenia na wypadek niezdolności do świadczenia pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku jest jej osobistym wydatkiem.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wydatki na polisę ubezpieczeniową na wypadek niezdolności do pracy mają znacznie szerszy charakter i jako stricte osobiste nie mogą być uznawane za wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tym samym orzeczenie WSA w Gdańsku z 21 października 2015 roku (I SA/Gd 1178/15) wpisuje się w już ugruntowane stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Powszechna praktyka

Coraz powszechniejszą praktyką wśród przedsiębiorców jest wykup polis ubezpieczeniowych, na podstawie których zakłady ubezpieczeń wypłacają środki pieniężne w przypadku, gdy ubezpieczony na skutek choroby bądź nieszczęśliwego wypadku stanie się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy. Tego typu polisy mają gwarantować najczęściej, obok jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłatę miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej. Ideą ubezpieczeń jest gwarancja podtrzymywania dochodu, w sytuacji, gdy nie jest możliwe prowadzenie działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament