Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piastowski festiwal

23 grudnia 2015 | Życie Dolnego Śląska | Bartosz Klimas
W pierwszym Biegu Pastów wzieło udział 500 osób. Dziś startuje 5 tys. zawodników.
źródło: EAST NEWS
W pierwszym Biegu Pastów wzieło udział 500 osób. Dziś startuje 5 tys. zawodników.

Trwają zapisy do przyszłorocznego Biegu Piastów. 
W marcu narciarze przyjadą do Jakuszyc już po raz 40.

Bieg Piastów to dziś znacznie więcej niż tylko maraton na trasie 54 kilometrów. To dziewięciodniowy festiwal z udziałem blisko pięciu tysięcy ludzi, na który złoży się osiem biegów na różnych dystansach – najkrótszy to dziewięć kilometrów. Zaplanowano m.in. dwie „dziesiątki" – rodzinną i nocną. W kończącym całą zabawę biegu głównym można się spodziewać ponad 1500, zazwyczaj bardzo doświadczonych, uczestników.

Początki rywalizacji

Od 11 kwietnia 1976 roku, kiedy na starcie pierwszej edycji stanęło ich nieco ponad 500, minęło wiele czasu. Nie trzeba już wyjaśniać, czym jest Bieg Piastów, jak czyniły to „Nowiny Jeleniogórskie" z 14 kwietnia 1976 roku.

„W minioną niedzielę po raz pierwszy w Polsce odbył się w Jakuszycach otwarty bieg narciarski nazwany Biegiem Piastów. Wzorowany był na rozgrywanych już od lat szwedzkich Biegach Wazów, gdzie startować może każdy, kto potrafi poruszać się na swoich deskach. Na starcie stanęło 518 zawodników – najstarszy Paweł Oprocha liczył 70 lat, najmłodszy Mariusz Augustyniak – 8".

Ten pierwszy Bieg Piastów obsługiwała także Polska Kronika Filmowa. Na prośbę jej operatora organizatorzy sprowadzili duży wysięgnik, by kamera mogła objąć całe pole startowe. Gdy się jednak okazało, że 500 osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament