Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wratislavia cantans

23 grudnia 2015 | Życie Dolnego Śląska | Bartosz Klimas
W ubiegłym roku duet Skalpel wydał płytę „Transit”, tym razem już we własnej wytwórni PlugAudio Records. Fot. Bartosz Hołoszkiewicz
źródło: materiały prasowe
W ubiegłym roku duet Skalpel wydał płytę „Transit”, tym razem już we własnej wytwórni PlugAudio Records. Fot. Bartosz Hołoszkiewicz
Łukasz Rostkowski (L.U.C.) mówi, że swoją twórczość rozpoczął nagle, porażony twórczym ADHD
autor zdjęcia: Bartosz Maz
źródło: Plug Images
Łukasz Rostkowski (L.U.C.) mówi, że swoją twórczość rozpoczął nagle, porażony twórczym ADHD

W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. To dobra okazja, żeby posłuchać muzyków, którzy zaczynali w mieście stu mostów, a dziś ich sława przekracza granice miasta, województwa i kraju.

Czasem instrumenty, na których grają Małe Instrumenty, są w istocie niewielkie, czasem to dźwiękowe zabawki, a czasem – jak mówią ich twórcy – kuriozalne wynalazki muzyczne. Jednym słowem, cały ten drobiazg, który wydaje dźwięki. Od dzwonka do roweru, przez zgrzytającego zabawkowego robota, po gitarę ze starej rakiety tenisowej. Aż chce się wejść na scenę i, wraz z muzykami, zagrać na glinianym koguciku.

Zespół działa od 2006 roku, założony i dowodzony przez Pawła Romańczuka. W dorobku płyty m.in. z muzyką Chopina zagraną na zabawkowym pianinie. Wydane zostały świetnie książki, jak: „Samoróbka" przybliżająca instrumenty, które można wykonać domowym sposobem, czy „Katarynka" – zabawka, na dnie której udało się zmieścić małe CD z muzyką na katarynkę właśnie. Wciąż kombinują.

– W 2015 roku odbyła się premiera projektu „Schulz" inspirowanego twórczością Brunona Schulza, a w drodze jest kolejna płyta „Tango" – do jej odsłuchania nie będzie potrzebny dodatkowy odtwarzacz – zapowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Paweł Romańczuk.

W mijającym sezonie Małe Instrumenty skierowały się na Wschód – ten bardzo bliski i bardzo daleki. Od koncertów w Mińsku, we Lwowie i w Moskwie po wydanie składanki w Japonii. Pora jednak wrócić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament