Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozrachunki z potwierdzeniem sald

23 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Ludwiczak

Inicjatorem uzgodnienia stanu rozliczeń z kontrahentami jest wierzyciel. Nie ma obowiązku wysyłania zestawień niezapłaconych faktur do dostawców towarów lub uslug.

Inwentaryzacja sald rozrachunków na dzień bilansowy służy przede wszystkim sprawdzeniu realności ich stanu wykazanego w księgach. Inwentaryzacja ta następuje drogą uzgodnienia sald z kontrahentami poprzez uzyskanie potwierdzenia salda. Z inicjatywą uzgodnienia salda występuje wierzyciel, a dłużnik powinien uczestniczyć w tym procesie. Z wyjątkiem środków pieniężnych ulokowanych w banku, które muszą być inwentaryzowane na dzień bilansowy, potwierdzenie sald rozrachunków może nastąpić na dzień bilansowy lub inny dzień ostatniego kwartału roku obrotowego, nie później niż do 15 dnia następnego roku obrotowego.

Ustawa o rachunkowości dopuszcza również możliwość inwentaryzacji sald rozrachunków drogą weryfikacji, w przypadku gdy uzgodnienie salda z kontrahentem nie jest możliwe. Chodzi tu przede wszystkim o:

a) należności sporne i wątpliwe kwestionowane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament