Opodatkowanie odpraw a konstytucja
Wysokie opodatkowanie odpraw dla pracowników spółek Skarbu Państwa może być niekonstytucyjne i narazić budżet na roszczenia odszkodowawcze – pisze adwokat.
Piotr Kociubiński
W pracach parlamentarzystów nad ustawą wprowadzającą szczególnie wysokie opodatkowanie odpraw i odszkodowań za zakaz konkurencji zabrakło refleksji konstytucyjnej.
Ustawą z 25 listopada 2015 r. polski ustawodawca zdecydował się wprowadzić wysoki, bo 70-proc., podatek od odpraw pracowników (i nie tylko) spółek z dominującym udziałem podmiotów publicznych, chcąc niejako zadośćuczynić wzburzeniu społeczeństwa przeciwko znacznej wysokości tychże. Efekt medialny niewątpliwie został osiągnięty, wątpliwości jednak musi budzić już sama istota wykorzystanego mechanizmu.
Po pierwsze, ustawa nie zawiera żadnych przepisów intertemporalnych, stanowiąc jedynie, że nowa regulacja znajduje zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r. (notabene wprost wyklucza odliczenie kosztów uzyskania, więc w istocie dotyczy ona przychodów). Co jednak istotne, podstawa do ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta