Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ślubna stolica Dolnego Śląska

23 grudnia 2015 | Życie Dolnego Śląska | Janina Blikowska
Remont Kaplicy św. Onufrego kosztowała 1,7 mln zł
źródło: Wikipedia
Remont Kaplicy św. Onufrego kosztowała 1,7 mln zł

Kiedyś dziewczyny przychodziły tam, by modlić się o porządnego męża, dziś miejscy urzędnicy odbierają przysięgę małżeńską od narzeczonych.

Po kilkudziesięciu latach ruiny barokowa kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim odzyskała swój blask i przyciąga nie tylko turystów, ale też zakochanych, którzy tu ślubują sobie dozgonną miłość.

Położone w dolinie czterech pasm górskich Stronie Śląskie jest uroczym niewielkim miasteczkiem. Turystów przyciąga tu nie tylko świeże powietrze, piękne krajobrazy, ale też zabytki jak barkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, dawny pałac Marianny Oriańskiej, gdzie dziś mieści się urząd miasta, czy też kaplica św. Onufrego z XVIII wieku.

Ufundował ją właściciel tutejszego majątku ziemskiego Johann Oliwier hrabia von Wallis. Miejska legenda mówi, że po wybudowaniu świątyni hrabia zaczął się zastanawiać, komu będzie poświęcona. Zdano się na przypadek.. Po otwarciu księgi z legendami o świętych, hrabia trafił akurat na imię Onufrego. I tak został on patronem kaplicy.

– Kaplica była największym miejscem kultu św. Onufrego na Ziemi Kłodzkiej. Onufry był patronem kobiet ciężarnych i tkaczy. Czczono go jako patrona młodych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament