Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyberbezpieczeństwo to strategiczne wyzwanie dla państwa

23 grudnia 2015 | Rzecz o prawie | Joanna Świątkowska
źródło: 123 rf
Joanna Świątkowska
źródło: materiały prasowe
Joanna Świątkowska

Dziś nie trzeba używać rakiet, bomb czy czołgów, by pozbawić państwo dostępu do energii elektrycznej czy zakłócić funkcjonowanie transportu. W cyberataku słabszy może pokonać silniejszego 
– opisuje ekspert.

Joanna Świątkowska

Coraz bardziej napięta sytuacja geopolityczna w Europie, a szczególnie konflikt hybrydowy na wschodzie Ukrainy oraz nasilająca się działalność tzw. Państwa Islamskiego wymagają zwiększenia cyberbezpieczeństwa Polski. Odniesienia do tych wyzwań brakuje w toczącej się debacie publicznej – pisze dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, organizowanego pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej".

Cyberprzestrzeń stwarza ogromne możliwości, będąc jednocześnie źródłem coraz większych zagrożeń – tak poważnych, że wymagają zaangażowania wielu podmiotów zarówno państwowych, jak i prywatnych. W Polsce 2015 r. cyberbezpieczeństwo powinno się doczekać zaawansowanych i merytorycznych dyskusji najważniejszych decydentów. Konieczność zmian organizacyjnych, reform instytucjonalnych i prawnych, większych inwestycji oraz zwiększania kompetencji kadr – to tylko niektóre z wniosków płynących z tegorocznej pierwszej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się we wrześniu w Krakowie. Problem powinien zostać potraktowany priorytetowo, bo jak zauważa CERT.GOV.PL w raporcie o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2014 r., rok ten pod względem liczby otrzymanych zgłoszeń oraz obsłużonych incydentów okazał się rekordowy.

To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament