Jak ustalać rok obrotowy spółki, gdy grupa przestaje być podatnikiem
Grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, mogą być podatnikami CIT. Są to podatkowe grupy kapitałowe.
ABC sp. z o.o. tworzy wraz z inną spółką z o.o. podatkową grupę kapitałową (PGK). PGK została utworzona na podstawie umowy podatkowej grupy kapitałowej zawartej w formie aktu notarialnego w listopadzie 2013 r. i zarejestrowanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z umową PGK:
– spółka ABC została wyznaczona na spółkę reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT,
– PGK została utworzona na trzy lata podatkowe,
– rokiem podatkowym PGK jest rok kalendarzowy,
– pierwszy rok podatkowy PGK rozpoczął się 1 stycznia 2014 r.
Od sierpnia 2015 r. jedna ze spółek tworzących PGK jest w likwidacji. W okresie funkcjonowania PGK planowane jest zakończenie procesu likwidacji i wykreślenie tej spółki z ewidencji KRS. Dojdzie więc do naruszenia warunków koniecznych do istnienia podatkowej grupy kapitałowej. Dzień utraty statusu PGK może nastąpić w trakcie miesiąca kalendarzowego. Czy w przypadku utraty statusu podatnika CIT przez podatkową grupę kapitałową pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta