Wynajem auta bez kilometrówki
Czynsz za samochód osobowy oraz wydatki poniesione na usługi serwisowe nie są kosztami używania tego pojazdu. Można je rozliczyć na zasadach ogólnych.
Spółka zawarła umowę długoterminowego najmu samochodu osobowego i umowę o świadczenie usług serwisowych do niej. Płatności z tytułu najmu miały następować w okresach miesięcznych. Harmonogram płatności przewiduje 48 rat. Wartość sumy ustalonych rat nie przekracza wartości początkowej przedmiotu umowy. Nie przewidziano też opcji wykupu auta. Wynajmujący jest właścicielem auta i prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Umowa o świadczenie usług serwisowych obejmuje serwis ogumienia oraz assistance. Opłaty za usługę serwisową mają charakter stałych wpłat (wynagrodzenie zryczałtowane).
Podatniczka zapytała, czy koszty wynajmu samochodu osobowego oraz związane z serwisem powinny być uznawane za koszty używania w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT i w związku z tym zaliczone do kosztów podatkowych tylko do wysokości tzw. kilometrówki. Sama uważała, że opisane wydatki może ująć w kosztach na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie koszty wynajmu samochodu osobowego oraz wydatki na usługi serwisowe są kosztami używania samochodu. W konsekwencji mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta