Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem auta bez kilometrówki

23 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Arkadiusz 
Böhm
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz 
Böhm

Czynsz za samochód osobowy oraz wydatki poniesione na usługi serwisowe nie są kosztami używania tego pojazdu. Można je rozliczyć 
na zasadach ogólnych.

Spółka zawarła umowę długoterminowego najmu samochodu osobowego i umowę o świadczenie usług serwisowych do niej. Płatności z tytułu najmu miały następować w okresach miesięcznych. Harmonogram płatności przewiduje 48 rat. Wartość sumy ustalonych rat nie przekracza wartości początkowej przedmiotu umowy. Nie przewidziano też opcji wykupu auta. Wynajmujący jest właścicielem auta i prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Umowa o świadczenie usług serwisowych obejmuje serwis ogumienia oraz assistance. Opłaty za usługę serwisową mają charakter stałych wpłat (wynagrodzenie zryczałtowane).

Podatniczka zapytała, czy koszty wynajmu samochodu osobowego oraz związane z serwisem powinny być uznawane za koszty używania w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT i w związku z tym zaliczone do kosztów podatkowych tylko do wysokości tzw. kilometrówki. Sama uważała, że opisane wydatki może ująć w kosztach na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie koszty wynajmu samochodu osobowego oraz wydatki na usługi serwisowe są kosztami używania samochodu. W konsekwencji mogą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament