Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe sieci w nierównej walce

23 grudnia 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Iwona Kossmann | Przemysł mody ma strategiczną rolę i w latach 2012–2014 był jedną z 15 branż, które promowały polską gospodarkę za granicą – mówi 
Maciejowi Rudkemu wiceprezes Związku Producentów Przemysłu Mody Lewiatan.

Rz: Bezrobocie maleje, realne płace i dochód rozporządzalny rosną. Czy rynek odzieżowy w Polsce na tym korzysta?

Tak, rozwija się w tempie kilku procent rocznie, ale rośnie głównie segment ekonomiczny, czyli tanich rzeczy sprzedawanych głównie przez duże firmy sieciowe. Rynek odzieżowy jest mocno rozdrobniony, niejednolity – trzeba podzielić go na segment damski i męski, które są w innej sytuacji. Ten pierwszy jest już dojrzały i rośnie nieco wolniej, ten drugi od paru lat rozwija się coraz szybciej, co widać po rosnących przychodach i zyskowności firm. Znaczenie mają też czynniki kulturowe – mężczyźni coraz bardziej zaczynają dbać o to, jak się ubierają. Wiąże się to także z przeważającą liczbą mężczyzn na stanowiskach menedżerskich – w firmach z GPW 90 proc. członków zarządów to mężczyźni.

Ale polskie firmy odzieżowe, które znamy z galerii handlowych, produkują głównie na Wschodzie. Jaka jest kondycja firm szyjących w Polsce?

W tym obszarze bardzo dużo się zmieniło. Po fali upadłości zakładów w latach 90., spowodowanej przeniesieniem zamówień firm do Chin, od dwóch–trzech lat zwiększa się produkcja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10328

Wydanie: 10328

Spis treści
Zamów abonament