Okres zwolnienia lekarskiego do skrótu bez sankcji
Pracownik skracający zwolnienie lekarskie i rezygnujący z dalszego pobierania zasiłku chorobowego nie musi zwracać wcześniej pobranej części tego świadczenia.
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17 lutego 2016 r. (III UZP 15/15).
Przestawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne dotyczyło stanu faktycznego, w którym dwoma decyzjami z 27 listopada 2013 r. ZUS odmówił ubezpieczonemu prawa do zasiłku chorobowego od 19 września do 8 października 2013 r. Jednocześnie w każdej decyzji zobowiązał go, aby zwrócił nienależnie pobrany z funduszu chorobowego zasiłek chorobowy w wysokości 9804,80 zł. Jako podstawę prawną zaskarżonej decyzji ZUS wskazał m.in. art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.; dalej: ustawa zasiłkowa).
Ubezpieczony odwołał się od tych decyzji, a sąd rejonowy oddalił te odwołania. Ustalił, że ubezpieczony był równolegle pracownikiem dwóch pracodawców. Każdy wypłacił mu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą od 10 kwietnia do 23 kwietnia 2013 r., a ZUS wypłacił zasiłek chorobowy od 24 kwietnia do 8 października 2013 r. W związku z dalszą chorobą odwołujący przedłożył w celu uzyskania zasiłku zaświadczenia lekarskie stwierdzające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta