Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres zwolnienia lekarskiego do skrótu bez sankcji

05 maja 2016 | Praca i ZUS
Grzegorz 
Trejgel, radca prawny 
w Kancelarii 
Prawa Pracy Wojewódka 
i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Grzegorz 
Trejgel, radca prawny 
w Kancelarii 
Prawa Pracy Wojewódka 
i Wspólnicy sp.k.

Pracownik skracający zwolnienie lekarskie i rezygnujący z dalszego pobierania zasiłku chorobowego nie musi zwracać wcześniej pobranej części tego świadczenia.

Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17 lutego 2016 r. (III UZP 15/15).

Przestawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne dotyczyło stanu faktycznego, w którym dwoma decyzjami z 27 listopada 2013 r. ZUS odmówił ubezpieczonemu prawa do zasiłku chorobowego od 19 września do 8 października 2013 r. Jednocześnie w każdej decyzji zobowiązał go, aby zwrócił nienależnie pobrany z funduszu chorobowego zasiłek chorobowy w wysokości 9804,80 zł. Jako podstawę prawną zaskarżonej decyzji ZUS wskazał m.in. art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.; dalej: ustawa zasiłkowa).

Ubezpieczony odwołał się od tych decyzji, a sąd rejonowy oddalił te odwołania. Ustalił, że ubezpieczony był równolegle pracownikiem dwóch pracodawców. Każdy wypłacił mu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą od 10 kwietnia do 23 kwietnia 2013 r., a ZUS wypłacił zasiłek chorobowy od 24 kwietnia do 8 października 2013 r. W związku z dalszą chorobą odwołujący przedłożył w celu uzyskania zasiłku zaświadczenia lekarskie stwierdzające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10437

Wydanie: 10437

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament