Kwoty w walutach obcych przelicza się na złote
Aby prawidłowo wykazać w ewidencji koszty uzyskania przychodów, trzeba najpierw określić dzień ich poniesienia, a następnie zastosować właściwy kurs średni ogłoszony przez NBP.
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca importuje towary handlowe z Chin. Zakup towarów jest udokumentowany fakturami wystawionymi przez chińskich dostawców. Płatność następuje w dolarach amerykańskich (USD). Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Według jakiego kursu powinien przeliczyć wartość towarów handlowych wskazaną w dokumentach celnych na potrzeby rozliczenia PIT i zaewidencjonowania kosztu w podatkowej księdze? – pyta czytelnik.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca poniósł wydatek w walucie obcej (USD) na zakup towarów handlowych w Chinach.
Stosownie do § 12 ust. 1 rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta